Thursday, July 06, 2006

OKUMA ETKİNLİĞİNDEN TASARRUF EDİLİR Mİ?-KUMDAN KALE YAPILIR MI? (1)

Projelerim gereği bir çok insanla tanışma fırsatım oluyor. Okumak, ilgilendiğim her projenin içinde yer alan-can alıcı bir nokta. Çünkü ciddî projelerin içindeyim ve aradığım insanlar da öğrenmeye açık olan insanlar. Dolayısıyla okuma alışkanlığı, kendimde diri tutmak istediğim ve çevremdeki insanlarda da dirilmesini istediğim bir alışkanlık. Sohbetlerim sırasında, okuma etkinliğinin kalıcı ya da geçici sorunlara kurban edilen şeyler arasında yer aldığını görüyorum.

İnsanlar, okuma etkinliğinin, rahat zamanlarda icra edilen bir etkinlik olduğunu düşünüyorlar. Halbuki bu ne kadar yanıltıcı bir düşünce. İnsanı ne kadar da yoksul bırakan bir bakış tarzı. Hiç başarılı insan, okuma alışkanlığını başarılı olduktan sonra edinmemiştir. Okumuyorsa bile takip ettiği seminerler, sözel olarak beslendiği kaynaklar vardır. Zaten o kaynaklar da o insanı okumaya teşvik eder. Aksi halde düşünmeden taklit süreci başlar, üretkenlik ölür. Bir insan bilgi birikimi olmadan hangi alanda “başarılı” olur, “başarısının” tadına varmayı biliyor mudur, yanında kaç dakika oturup o tatsız sohbetine katlanabilirsiniz? İşte bunu tartışabiliriz.

Okumak, motive olmak, öğrenmek, yenilenmek ve daha bir çok şey için gereklidir. İnsan, meslekî bilgisini arttırmak, başkalarının düşüncelerinden yararlanmak için ve başka bir çok amaç için okuyabilir. Kısaca okumak için sebep çoktur. Yenilenmeye, motive olmaya ve kendisini geliştirmeye ihtiyacı olmayan bir insan düşünebiliyor musunuz? Hayatın bu kadar ayrıntılı olmadığı eski zamanlarda okumak belki de o kadar hayatî bir şey değildi. Ama bugün her şey çok karışık ve ayrıntılı. Bilgi almadan bütün bunlarla başa çıkmak çok zor. “Ben okumadan yaşarım” diyen bir insan, dalgın değilse, egosu çok büyük ve kendini beğenmiş biri olsa gerek diye düşünüyorum.

Kumdan kale yapılır mı? Yapılırsa ne kadar kalıcı olur? Güzel bir kumsalda yaptığınız kale on dakika sonra gelen dalgalarla yıkılsa kimin umrunda? Sadece güleriz, eğleniriz. Ama okumadan içinde dolaştığımız, bilgi akışına kapalı bir döngü içinde gelecek inşa etmek nasıl bir şey? Cevapları çoktan verilmiş soruların cevabını yeniden bulmak için zamanınız var mı? Sözgelimi çocukları tanımak için kaç tane şansınız var? Birinci çocuğunuzu kobay olarak mı kullanacaksınız? Yoksa bu konuda yazılmış, sağlıklı bilgiler verem kitaplar okumak işinize yarar mıydı?

Sizin hedeflediğiniz alanlarda başarılı olmuş insanların anılarını okumak size katkı sağlamaz mıydı? Bazı şeyleri zihnen kavrayıp gerçekten yaşadığınız zamanlara hazır olmaz mıydınız? Eğer hatırı sayılır bir insanın kitaplarının yararlı olduğunuza inanmıyorsanız, sizin anlattıklarınızın ne anlamı var, siz neden farklı olasınız ki? Çocuğunuz bir gün bile sizi başkalarının tecrübelerini merak ederken görmemişse sizin tecrübelerinizi niye merak etsin ki? Evet anne ya da babası olduğunuz için sizi bir süre dinler - ama bir eğitimci olarak söylüyorum- bu durum uzun sürmez.

Bilgi almadan, okumadan gelecek inşa etme çabanıza saygı duymakla beraber, çimentodan çaldığınızı söyleyebilirim. Kumdan kaleler yapıyorsunuz. Çok kolay çalınabilecek bir saadet peşindesiniz. Boş demliği kaynatıyorsunuz. Demlik boş, neyi demliyorsunuz? Siz iyi bir insansınız belki ama geleceği inşa eden insan değilsiniz. Acı Gerçek!

Okuma etkinliğinden tasarruf yapmayın derim. Yoksa anlamlı cümleleriniz ve suskunluklarınız olmaz. Fakat anlamsız öfkeleriniz, gereksiz stresleriniz, kumdan kaleleriniz olur diyorum başka bir şey demiyorum.
-----------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------

No comments:

Post a Comment