Saturday, July 19, 2008

GİRİŞİMCİLERİN ÖNCELİKLERİ (39)Değişik vesilelerle gittiğim etkinliklere çevremdeki kişileri de davet ederim. Benim davetim üzerine bana genellikle iki tip soru gelir: Birinci soru “etkinliğin ücreti ve süresi nedir?” ikinci soru ise “etkinliğin süresi ve ücreti nedir?” Gördüğünüz gibi bu iki soru arasındaki fark aslında sadece sözdizimseldir, başka bir deyişle kelimelerin sıralanışıdır. Ama bu diziliş, bir yandan da davet edilen kişinin önceliğini belirler.

Davet ettiğimiz etkinlikler genellikle akşamları ve hafta sonlarında yer aldıkları için kimse işini bırakıp da gelmek zorunda kalmaz. Ama kişi yine de “etkinliğin süresi ve ücreti nedir?” sorusunu soruyorsa, bu onun zamanı daha çok önemsediğini gösterir. Çünkü bu grup için zaman paradan daha önemlidir. Zira para kazandıran veya kâr amacı gütmeyen sosyal içerikli projeleri vardır ve zamanlarını boşa harcamak istemezler. “Etkinliğin ücreti ve süresi nedir?” sorusunu soranlarsa çoğunluktadırlar ve onlar için para zamandan bir şekilde daha önemlidir veya daha acil bir ihtiyaçtır.

Girişimcilerin de birinci soruyu sordukları zamanlar olur. Ama genel tavırları itibariyle, zamanı önemserler. Tabi ki bu durum parayı önemsemedikleri anlamına gelmez. Paranın harcanması konusunda da hassastırlar. Fakat zaman onlar için en pahalı şeydir.

“Girişimci” derken yalnızca iş adamlarını veya iş kadınlarını kast etmiyorum. Bir insan memurdur ve bununla birlikte mesai saatleri dışında emek verdiği projeleri vardır. Sözgelimi kitaplar yazıyor, kendi sosyal çevresiyle ilgili bir konuda zaman harcıyor veya kendi işini kuruyor olabilir. Benim girişimci tanımım, kişinin mesai saatleri dışında neler yaptığıyla da ilgilidir.

Ama bir yandan da, sözgelimi şirketinde terfi etmek isteyen birisine “girişimci” değil “girişken” demeyi tercih ederim. Bu anlamda “girişimci kimdir?” dersek mesela “simitçiler” derim. Çünkü bir girişimcinin karşılaşabileceği her türlü riskle mikro planda karşılaşmaktadırlar.

Bir ara bir kurumda İngilizce öğrenmekle ilgili seminer vermiştim. Orada herkes kendisine "girişimci" diyordu. Fakat sonradan anladım ki, İngilizce öğrenmek için gerçekten neler yapılması gerektiğini anlamaya çalışmaktan çok, kısa yollar öğrenmeye gelmişlerdi. Hem yerli dizileri seyretmek, hem futbol maçlarını kaçırmamak hem de İngilizce öğrenebilmek istiyorlardı! “Bir konuda girişimci olmanın ilk şartı, bedel ödemektir ve bazı kavramları da çok sulandırmamak lazım” diye düşünüyorum.

Dolayısıyla özellikle maddî ve manevî getirileri olan projeleriniz varsa ve bunları çevrenizdekilere sunuyorsanız, zamanı önemseyenlere öncelik verin derim. Çünkü bu insanlar, meşgul insanlardır ve gerçek şu ki meşgul insanlar, yeni projelere daha açıklardır veya kendileri projenizi güzel buldukları hâlde bir sebepten ilgilenemeseler bile, sizi bir çok kişiyle tanıştırabilirler.

Her konuda “bu kaç para?” diye soran kişiler de sizin muhatap kitlenizdirler. Bu insanların bir kısmı, parasızlığın aklı başında projelere yatırım yapmakla çözülebileceği fikrine genellikle uzaktırlar ve çok da zamanınızı alırlar. Fakat bir kısmı da her şeyin önce fiyatını sormaktan “bıkmış” bulunup bir çözüm arıyor olabilirler. Onlarla da kısa bir görüşme yapıp hangi gruptan olduklarını anlamak ve onlara ne kadar zaman harcayacağınıza karar vermek size düşüyor. Umarım istediğiniz bir bakış açısıyla karşılaşırsınız.


Konuyla İlgili diğer yazılar, öneriler: Görmek istediğiniz linkin adını tıklayınız:

Seminerlerden Neler Beklenmelidir?
İnanın Değişmek Bana da Zor Geliyor, Ama Ne Gelir Elden!
Parasızlık mı, Öncelikler mi?
Sorun Para mı Tavır mı?
Rahatlık Bölgesi Nedir?
Neden Girişimciler Şiir Okumalıdırlar?
”Fiyat” ve “Maliyet” Kavramları Arasındaki Farkı Biliyor muyuz?
Sosyalleşmek Masraflıdır.
Üniversiteler Girişimci Yetiştirirler mi?
Savulun Sivil Girişimciler Geliyorlar!
-----------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------

No comments:

Post a Comment