Saturday, July 05, 2008

VERDİĞİNİZ HEDİYELER, HAYATLARI DEĞİŞTİREBİLİRLER (37)


Geniş bir sesli yayın arşivim vardır. İnternetten sesli yayınlar indiririm. Seminer kasetleri ve CD’ler satın alırım veya edinirim. Film seyretmeyi de çok severim ve görsel yayınlara da yabancı değilim, ama beni görsel anlamda “esir” almadıkları ve yolda veya ofisimde dinleyebildiğim için sesli yayınları çok kullanırım. Mesela bu yazıyı yazarken de, Pierre Lotti’nin “Pecheur D. Islande” adlı Fransızca bir eserini dinlemekteyim. Hikâye oldukça başarılı bir şekilde okunmuş ve ben de bu yazıyı yazarken bir yandan da bu hikâyeyi dinliyorum.

Yine böyle bir şeylerle meşgulken dinlediğim seminer kasetlerden birisinde, konuşmayı yapan iş adamı, bir kitabın onu nasıl etkilediğini anlatıyordu. Bu iş adamı bir kaza geçirmiş ve hastaneye yatıp ameliyat olması gerekmiş. Dostları da ona hastanede yatarken okuması için “Büyük Düşünmenin Büyüsü” adlı bir kitabı hediye etmişler. İş adamı bu kitabı okuduktan sonra, içinde bulunduğu sektöre çok farklı bir açıdan baktığını belirtiyor. Dediğine göre, kazandığı para ve zaman her ne kadar sektörden geliyor olsa da, okumuş olduğu kitabın bu sektörü daha iyi anlamasını sağlamış olmasından dolayı, başarısının ve zenginliğinin asıl kaynağı olarak o kitabı olarak görüyormuş.

Buna benzer bir olay da "kadife sesli" şarkıcı olarak tanımlanan Julio İglesia’ın başına gelmiş. Bir zamanlar futbolcu olan sanatçı, sakatlanıp hastaneye yatar. Uzunca bir süre tedavi görmesi gerekmektedir. Sürekli hastanededir ve hiçbir şey yapmadığı ve bütün gününü hastanede geçirdiği için de sıkılmaktadır. Bir gün dostlarından birisi ona bir gitar hediye eder. Julio İglesias, hediye olarak gelen bu gitarı “tıngırdatmaya” başlar. Gitar çalmayı pek fazla bilmemektedir. Fakat çok vakti olmasından ve bir de enstrümana ısınmasından dolayı gitar çalmayı öğrenir. Zaman içinde ustalaşır ve sözlerini kendisinin yazdığı şarkılarını besteler. Daha sonra ilk albümü çıkar ve albüm satışları günümüze kadar, 300 milyon gibi rekor bir rakama ulaşır.

Türkan Şoray'a karşı duyduğu sevgiyle ünlü bir Yunan sanatçı olan Stelios Kazancidis de bu konuda ilginç bir örnektir. Bu şarkıcı "Trakya Türkler'indir" diyecek kadar da açık sözlüymüş ve Türkiye'ye büyük bir sempati beslemekteymiş. Onun kaderi de Julio Igleias'ın kaderine benzer: Kazancidis, yoksul bir işçidir ve çalışırken güzel şarkılar söyler. Sesinin güzelliğinden etkilenen ustabaşı ona bir gitar hediye eder. Gitarıyla daha güzel şarkılar söylemeye başlayan Kazancidis, zaman içinde ünlü bir şarkıcı olur. Bu sanatçı 7 yıl önce vefat etti ve piyasaya yeni çıkan eski bir albümünü de Türkan Şoray'a duyduğu aşkla yazdığı söyleniyor.

Benim hayatımda da bu tür hediyeler önemlidir. Babamın bana aldığı ilk kitap, sevimli görüntüsü ve yaşıma uygunluğu sebebiyle, kitaplara önce ısınmamı, sonra da onları sevmemi sağlamıştır. Daha sonra aile dostlarımızdan birisinin bana hediye olarak getirdiği “Yuki” adlı çizgi roman da benim kitaplarla olan bağımı artırmıştır. Hayatımı değiştiren ve derinden etkileyen kitaplara ulaşmam konusunda köprü olan şey, bana hediye edilen bu sevimli masal kitabı ve “Yuki” adlı çizgi romandır.

Şu anda aklıma gelmeyen ama hayatlar değiştiren pek çok hediye hatırlıyorum. Belki de hediyeyi veren kişiler, bu hediyelerin onları alan kişilerin hayatlarını bu denli değiştireceklerini veya etkileyeceklerini bilmiyorlardı. Ama size basit görünen bir kitap, bir enstrüman veya başka bir şey, onu hediye olarak verdiğiniz kişinin hayatını değiştirebilir veya derinden etkileyebilir. Sözgelimi bir çocuğa hediye ettiğiniz ve odasının duvarına astığı bir dünya haritası, onda bir gezgin olma, yeni ülkeler keşfetme ve bu yönde bir hayat çizme eğilimi uyandırabilir.

Hediyelerin bir de kalpleri yumuşatmak gibi bir özellikleri vardır. Hediyelerin bu etkileri, maddî maliyetlerinden çok, hediye verilmesinin düşünülmüş olması, hediyenin alan kişi için anlamı vs gibi şeylerle ilgilidir. Hediye vermek, kişiler üzerinde, sizin kendi başınıza ortaya çıkaramayacağınız bir etki uyandırır. Sözgelimi, şunu çok düşünmüşümdür: Bir bayana çiçek veriyorsunuz, etkileniyor ve belki size karşı duyguları daha da olumlu bir hâle geliyor. Bu etkinin sebebi kimdir, siz mi, vermiş olduğunuz çiçekler mi, yoksa sizin ona çiçek vermiş olmanız mı? Sonuçta değer verdiğiniz birisini etkilemeye başarmışsanız, bu sorunun cevabı da çok önemli değil! Çünkü eylemin sahibi sizsiniz!

Başkalarına bir şeyler tavsiye ederken, onların hayatlarını daha iyiye doğru etkilemeyi veya değiştirmeyi hedefleriz. Ama genellikle, verdiğimiz hediyeler konusunda aynı farkındalığı taşımıyoruz.

Benim hediye olarak kitapları seçmemin bir sebebi de sanırım bu. İnsanları daha iyiye doğru bir dönüşüm ve değişime dâhil edebilecek en güçlü araçlardan birisi de kitaplardır. Ben dostlarıma veya öğrencilerime filmler, müzik albümleri, çikolatalar ve buna benzer şeyler de hediye ediyorum! Ama genellikle “hayatları değiştiren veya etkileyen” şeyler seçmeye çalışıyorum. Benim kültür dünyam da, bir bakıma bana hediye olarak gelen ilk kitabın bir eseri olduğuma göre, benim verdiğim bir hediye de başka birisinin hayatında bir fark ortaya koyabilir diye düşünüyorum.

Dolayısıyla hediye seçimine önem veriyorum. Karşımdaki kişinin durumuna, yaşına ve konumuna göre, ona bir şeyler katabilecek veya kendi ilgi alanında ilerlemesine katkıda bulunabilecek hediyeler vermeye çalışıyorum. Mesela bir ara “İstanbul’un Çeşme ve Sebilleri” adlı bir kitapla tanışmıştım. Eşsiz bir kaynak olmasına rağmen, ne yazık ki, hakkıyla tanıtılmayan bu kitaptan birkaç dostuma ve büyüğüme hediye ettim. Bu hediyemi verirken, belki onların hayatlarında köklü bir değişiklik uyandırmayı hedeflememiştim, ama hayatlarına yeni bir değer katmayı hedeflemiştim.

Peki hediyeler her zaman kabul görür mü? Elbette hayır! Meselâ, Elvis Presley'in annesi de oğlu 9 yaşındayken ona bir gitar hediye etmiş. Çünkü bu bayan işe gittiği zamanlarda oğlunun iyi bir şeyle meşgul olmasını istemiş. Ama Elvis Presley, hediye olarak gitarı beğenmemiş ve onun yerine bisiklet istemiş! fakat anlaşılan daha sonra o da gitarı çok sevmiş!

Sevdiklerinize veya çevrenizdeki kişilere sıkça hediye verin ve hediyelerinizi başkalarının hayatlarını değiştirebilecek veya etkileyebilecek yapıtaşları gibi düşünün derim. Sizin dikkatle seçip-verdiğiniz bir hediye, hediyenizi kabul eden kişinin hayatına çok şey katabilir ve onun hayatını zenginleştirebilir!

Konuyla İlgili diğer yazılar, öneriler: Görmek istediğiniz linkin adını tıklayınız:
Julio Iglesias Hakkında
Julio Iglesias'ın bir video klibi
Stelios Kazancidis Hakkinda
-----------------------

SAVAŞ ŞENEL KİTAPLARI

AZ ACILI VE KALICI İNGİLİZCE-YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN PÜF NOKTALARI
Kitabın Tanıtım Yazısı
Kitabın Facebook sayfası
Kitabı buradan satın alabilirsiniz: Kitapyurdu.com

(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)

ÇAY SAATİ İÇİN HAFİF YAZILAR


(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
(Kitabı İmzalı Edinmek İsterseniz Bize Yazınız: savassenel@gmail.com)
-------------------

No comments:

Post a Comment